1A to 20A DC-DC EMI Filter TFL200A20
Up to 20A output current, 0~200V input voltage with features of compact size 50.8×40.6×12.7mm and 1500Vdc Isolation Voltage,Metal Case Design.
  • Item no.:
    TFL200A20
  • Product origin:
    China
  • Color:
    black
  • Min order:
    100
  • Shipping port:
    FOB Beijing
  • Lead Time:
    6-8 Weeks
  • Product Details
Filter Module TFL200A20
Product Information:
Model: TFL200A20
Compact size50.8mm×40.6mm×12.7mm
PCB Mount
Up to 20A output current
Up to 200V permanent input voltage.
Attenuation to 40 DB at 500 kHz,Differential Mode, typical
Attenuation to 50 DB at 500 kHz, Common Mode, typical
Typical Resistance 10mΩ
1500Vdc Isolation Voltage
Operation Case Temperature -40~+100
Suitable for use with Half Brick and Quarter Brick Series.
Electrical Specification:
Input characteristic:
Input voltage range: 0~200 Vdc
Output characteristic:
Output current : 20A @ Operation Case Temperature 105
General characteristic:
Attenuation to 50 DB at 300 kHz, Common Mode, typical
Attenuation to 40 DB at 300 kHz, Differential Mode, typical
Typical Resistance 10mΩ
1500Vdc Isolation Voltage
Storage Temperature: -55℃ to +125℃
Our Services:
15 years experience of converter industry.
5 Years Warranty.
Fast response for any question within 24 hours.
Full technical support before/after sales.
Customized products available (OEM, ODM).
CE,ROHS Compliance
FAQ:
Q: what can you buy from us?
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
Q: Is it acceptable to print my logo on the product?
A: Yes. based on a certain purchase quantity,we can make OEM logo.
Q: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2 or 5-year warranty for our products.
Q: What if I cannot find what I need on your products list?
Leave A Message
  • Subject : 1A to 20A DC-DC EMI Filter TFL200A20